25 Ekim 2018
#11072233

Zooplus.com.tr Yanlış Bilgiyle İnsanları Oyalıyor!

24.10.2018 tarihinde gün içinde işlemini gerçekleştirdiğim #18102409235943 numarasiparişime sözde söz verdikleri gibi aynı gün kargolanmıştır bilgisi paylaşıldı tarafıma, fakat ortada kargo bilgileri yok. Ertesi gün kargo bilgilerimi öğrenmek için aradığımda, kargonuzu daha bu sabah gönderdik dediler. Artık siparişten bir gün sonra gönderiyoruz bilgisini verdiler, o zaman kargoya verilmeden neden kargoya teslim edilmiştir bilgisi veriyorsunuz diye sorduğumda haklısınız şikayetinizi paylaşacağım diyor. İnsanları kandırıyorsunuz, çünkü insanlar aynı gün kargo yaptığınızı sanarak sizden sipariş veriyor.


Daha kargoya verilmeden kargolandı bilgisi paylaşarak kasıtlı olarak aynı gün kargo algısı yaratıyorsunuz, aslında insanları aldatmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz! Üstelik çağrı merkezinde çalışanlarınız çok kaba, önce bir dinlemeyi öğrenmeleri gerekiyor, saçma sapan iş yapmanıza rağmen konuşmamı baltalamaktan başka bir işe yaramıyorlar.

Gökhan Gökhan 1.498 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Zooplus Temsilcisi25 Ekim 2018

    Değerli Evcil Hayvansever, Öncelikle yaşadığınız bu olumsuz tecrübe için özür dileriz. 24 Eki 2018 12:23:59 tarihinde vermiş olduğunuz sipariş, tarafımızdan aynı gün hazırlanarak depomuzda görevli kargo personeline teslim edilmesine rağmen; kargo personelinin ihmali nedeniyle kargonuz ancak bugün yola çıkarılmıştır. Takip numaranız tarafınıza iletilmiştir. Sizlere sağlıklı bilgilendirme yapamadığımız ve yaşattığımız bu gecikmeden dolayı sizden tekrar özür diler; siz çok değerli müşterimizi tekrar aramızda görebilmeyi dileriz. Saygılarımızla, zooplus Müşteri Hizmetleriniz 0850 333 83 83

Ziyaretçi Yorumları