31 Ağustos 2016
#6329893

Zooplus.com.tr Ürünüm Hala Kargoya Verilmedi

1**3 numarasiparişimi dün öğleden önce sipariş etmeme rağmen hala bana kargo takip numarası vermediniz. Üstüne üstlük bana kargoyu gönderdiğinize dair yalan söylüyorsunuz. Kargo şirketini, şubeleri her tarafı aradım ama adıma herhangi bir kargo yok. Eskiden çok daha prensipli ve ilkeli çalışırdınız ama şimdi eski halinizden eser yok. Son derece kalitesiz ve güvenilmez olmuşsunuz.


Telefonlarınız bile bir açık bir ulaşılamıyor. Merdiven altı hizmet veren şirketlere dönüşmüşsünüz. Bu siparişten sonra asla sizden çöp almam ve aldırmam! Avukat olarak bugün ve yarın bayram olması size dava açma sürecimi sadece geciktirdi diyebilirim. Bütün maddi ve manevi zararımı sizden tazmin edeceğim. Ben köpeğim hasta ve o mamaya acil ihtiyacı vardı. Hala gelmedi sayenizde. Sizinle mahkemede hesaplaşacağız!

Eren Eren 1.878 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Zooplus Temsilcisi08 Kasım 2016

    Değerli Evcil Hayvansever, Haftaiçinde 16:00'a kadar gelen siparişleri aynı gün,16:00'dan sonraki ve resmi tatil günlerindeki siparişlerin ertesi gün ve haftasonu siparişlerinin de Pazartesi mutlaka kargoya verilmesi zooplus olarak bizlerin iş disiplinidir. Ancak yaşanılan teknik bir arıza sebebiyle 29 Ağustos 2016'da verdiğiniz sipariş aynı gün kargoya verilememiş olup; 30 Ağustos'un resmi tatil olması sebebiyle 31 Ağustos'ta kargoya teslim edilmiştir. Yaşanan bu gecikmeden dolayı sizden tekrar özür diler, siz çok değerli müşterimizi tekrar aramızda görebilmeyi dileriz. Saygılarımızla, zooplus Müşteri Hizmetleriniz 0850 333 83 83 [email protected]

Ziyaretçi Yorumları