25 Ekim 2016 #6766546

Ziraat Sigorta Özel Konut Sigortası

Ziraat Bankası müşterisiyim. 2015 yılında konut kredisi kullandım. Her yıl Ekim ayında DASK poliçesi ve Hayat Sigortasının banka tarafından yapılmaktadır ve zorunlu olduğunu biliyorum. 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanuna dayanılarak hazırlanan konut finansmanı sözleşmeleri yönetmeliğinin dördüncü bölümünün 10. maddesi olan sigorta yaptırılması başlıklı maddeye istinaden zorunlu olmayan konut sigortasının yapılmasını istemiyorum.


Banka ile müzakere edilmeden otomatik olarak yapılan bu sigorta işlemini kabul etmiyorum. Telefonuma bankadan mesaj olarak ''*** numaralı konut poliçeniz otomatik olarak yenilenmiştir'' mesajı gönderilmiştir. Bu zorla yapılan ve ücreti hesabımdan 24/10/2016 tarihinde kesilen özel konut sigorta poliçesini istemiyorum, iptal edilmesi istiyorum ve hesabımdan tahsil edilen miktarın iade edilmesini talep ediyorum.

Fahrettin 3.315 Okunma

Cevaplar

  • Ziraat Sigorta Temsilcisi03 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Başvurunuza ilişkin talebiniz devam ediyorsa Müşteri İletişim Merkezimizi (0 850 222 97 00) arayarak Şirketimizle iletişime geçebilirsiniz. Saygılarımızla, Ziraat Sigorta A.Ş

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön