29 Mart 2013 #1711787

Ziraat Emeklilik 3 Aydır Sonuç Alamıyoruz!

24 Aralık 2012 de babam vefat etti. Bundan 10- 15 gün sonra Ziraat Bankasından çekmiş olduğu kredilerin iptali ve tanzimi için Ziraat Bankası aracılığıyla başvuruda bulunduk. Aradan 3 ay geçmesine rağmen ne olumlu ne de olumsuz hiç bir bilgi alamıyoruz. İşlemimizin ne durumda olduğunu dair bir bilgi yok.


Bankadaki arkadaşlar sağolsun her gittiğimizde bizimle ilgileniyorlar ama sigortadan hala haber alamıyoruz. 3 ay içinde bir dosya sonuçlanmaz mı? Ayrıca bize geri ödeme yapılıp yapılamayacağıda bildirilmiyor. En kısa zamanda sonuçlanmasını bekliyoruz.

Arsunay 405 Okunma

Cevaplar

  • Ziraat Emeklilik Temsilcisi03 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Başvurunuza ilişkin talebiniz devam ediyorsa Müşteri İletişim Merkezimizi (0 850 222 97 00) arayarak Şirketimizle iletişime geçebilirsiniz. Saygılarımızla, Ziraat Hayat ve Emeklilik A.Ş.

  • Arsunay04 Nisan 2013

    Henüz bir cevap alamadık ve bekliyoruz. Dönüş olacak mı acaba sigorta şirketinden bize?

  • Arsunay04 Nisan 2013

    Bu ikinci yazışım ve daha çok kez yazacakmışım gibi geliyor. 24 Aralık 2012 de babam vefat etti. Bundan 10- 15 gün sonra Ziraat Bankasından çekmiş olduğu kredilerin iptali ve tanzimi için Ziraat Bankası aracılığıyla başvuruda bulunduk. Aradan 3 ay geçmesine rağmen ne olumlu ne de olumsuz hiç bir bilgi alamıyoruz. İşlemimizin ne durumda olduğunu dair bir bilgi yok. Bankadaki arkadaşlar sağolsun her gittiğimizde bizimle ilgileniyorlar ama sigortadan hala haber alamıyoruz. 3 ay içinde bir dosya sonuçlanmaz mı? Ayrıca bize geri ödeme yapılıp yapılamayacağıda bildirilmyor. En kısa zamanda sonuçlanmasını bekliyoruz..

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön