12 Mart
Yorum Yap
#10224653

Ziraat Bankası'nın Sistem Tutarsızlığıyla Öğrenciyi Mağdur Etmesi, Harçlık Avans Hatası

Ziraat Bankası KYK harçlık avansımı yanlışlıkla kapattım. Yanlışlıkla diyorum çünkü internet şubesinde kapatırken asla hiçbir şekilde borcun hemen tahsil edileceği, tekrar açmak için çok fazla beklememiz gerektiği gibi ibareler yok. Şubede borçluyken kapatamıyorsunuz. Ama internet şubesinde çat diye kapatılıyor. Şubeye gidip tekrar açtırmak istediğimde bir sonraki dönemi beklemem gerektiğini söylüyormuş sistem. Bir sonraki dönemi, yani yaklaşık 1 hafta sonraki KYK ödeme tarihimi bekledim. Sonra şubeye tekrar gittim. Sistemin aynı hatayı verdiğini söylediler. Beklemem gerektiğini söylediler. İnternette bekleyince de aynı hatayı aldıklarını söylüyor insanlar. O paraya gerçekten ihtiyacım var ve karşımda muhatap bulamıyorum. Kendi sistemlerindeki tutarsızlık ve uyarısızlıkları beni mağdur ediyor. Bir sonraki ayı bekleyecek ekonomik güce gerçekten sahip değilim. Öğrenciyim.

Serkan 1.124 Okunma

Cevaplar

  • Serkan13 Mart

    Telefon kaydıyla oluşturduğum şikayete şaka gibi bir mail ile cevap geldi, değerlendirme sonucunda bir dönem beklemem gerekiyormuş tekrar açtırmak için. Buna cevap demiyorum. Çünkü sisteminizde yazan şeyi kopyala yapıştır yapmışsınız. Benim problemim ve sorumla ise hiç alakası yok. Benim problemim neden hiçbir uyarı bulundurmamanız? Bu uyarı olsaydı en baştan, ben neden tıklayayım? Kapatırken bir dönem beklemiyorken açarken neden bir dönem beklememiz gerektiği, ben sizden ekstra bir para talep etmiyorum. Gerçekten tam olarak bu hafta içinde ihtiyacım olan, her ay aldığım kredimi, sizin uyarısızlığınız yüzünden aksadığı için geri almak istiyorum. Kaldı ki sisteminizdeki uyarı bir sonraki KYK dönemi sonrasında diyor. Zaten geçti. Şu an ikinci dönemi beklememi istiyorsunuz.

  • Ziraat Bankası Temsilcisi12 Mart

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

Ziyaretçi Yorumları