Ziraat Bankası  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ahmet'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Ziraat Bankası'nın Havale Ve Eft Onayı İçin Şubeye Çağırması

6.971görüntüleme
Ahmet
Ahmet 16 Nisan 2020 01:26

Ülkemizin salgın hastalık ile topyekün savaştığı şu günlerde mobil bankacılık ve internet bankacılığı üzerinden havale, EFT, QR kod ile para çekme işlemleri gibi imkanların hiçbirini kullanmıyoruz ve kronik rahatsızlığı olan babamın bu basit işlemler için hastalığın kol gezdiği ortamlara sokağa çıkma yasağı bulunan birini bankaya bu işlemlere onay vermesi için çağrılıyor. Teknolojinin çağıyla yarıştığı şu dönemde SMS onayı, telefon ile talep kabul etmemesi resmen absürt, trajikomik. Müşterisinin zerre kıymeti harbiyesi olmadığını daha net şekilde gösteremezdiniz bravo. Devletimiz 65 yaşın üzerine ve kronik hastalığı olanlara defaatle dışarı çıkmamasını söylerken bir devlet bankası kendilerini dışarı çıkarıp şubede imzalarının gerektiğini nasıl söyler? İnternet bankacılığı işlemlerinin en basiti olan havale ve EFT işlemleri için bir kolaylık yapılmasını talep ediyoruz. Görüyoruz ki bu konuyla ilgili birçok şikayet var ancak hiçbiri çözümlenmiyor. Koyduğunuz şubeye gelme kuralı ile, 65 yaş ve hastalığı bulunan insanların kanunu çiğneyip dışarı çıkmasını istiyorsunuz. Lütfen devlet bankası olmanızın verdiği güç ile en küçük bankaların bile internet bankacılığında bulunan EFT ve havale işlemlerini yaşlı insanları şubenize getirtmeden yapmanın bir yolunu bulun.

Ziraat Bankası Logo
Ziraat Bankası16 Nisan 2020 01:50

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

Ahmet
Ahmet17 Nisan 2020 00:25

Cevap vermek için verilmiş standart baştan savma bir cevap hiçbir şekilde konuyla alakalı en ufak bir şey yapılmadı. Dediğiniz gibi yaşlı babamız bugün bankanıza imza için gitti ama dip dibe kalabalık sırayı görünce geri dönmek zorunda kalmış.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler