Ziraat Bankası'nın ATM Hizmetleri

Nagihan Nagihan 10 ay önce

Ziraat kartımla Midyat VakıfBank'ın bankamatiğinden 1400 TL tutarında para yatırma işlemi yaparken, bankamatikte parama el konulduğu uyarısı çıktı ve parayı bana iade etmedi. VakıfBank'la görüştüğümde sorunun bankamatikten kaynaklandığı ve parayı Ziraat Bankası'na göndereceklerini, hesabıma o şekilde yatacağını söylediler. Ziraat müşteri hizmetleri ile görüştüm, durumumu izah ettim.

15 gün olmasına rağmen hiçbir çözüme ulaşılamadı. Paraya acil ihtiyacım olmasına rağmen, o paranın hesabıma yatmasının zaman alabileceği söylendi. Benden kaynaklanmayan bir hatanın mağduruyum. Bu konunun ivedilikle bir çözüme ulaştırılmasını istiyorum. Aksi takdirde gerekli mercilere şikayette bulunarak Ziraat bankasıyla çalışmamı sonlandıracağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 10 ay önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler