Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Ziraat Bankası Ziraat Hesabımdan Para Çekilmiş Bilgim Dahilinde Olmadan

profile
Canan
03 Mart 03:13
363

Ziraat Bankası'ndaki param, mobil uygulamaya girmeme rağmen lem tutarı girilmeden çekilmiş. Birkaç defa üst üste işlem yapılmış. Şu an mağdur durumdayım. Lütfen yardımcı olun. Ziraat hesabımdan Binance TR hesabına aktarım yapılmış. Telefonum ele geçirilmiş ve işlem bilgim dışında para çekilmiş.

Gelişme
Gelişme

29 Mart 06:58

Ziraat Bankası hesabımdan bilgim dahilinde olmadan bir işlem yapılmış 22. Şubat 2024 tarihinde işlem itirazında bulundum. Banka hala dönüş yapmadı. Aşağıdaki görselde yapılan işlemler bellidir. Benim herhangi bir ürün siparişi yapmadığını banka işlem detaylarıma ve doğrulama MSN kodlarına bakarak da görebilir. Lütfen konuyla ilgilenir misiniz

Ziraat Bankası Logo
03 Mart 03:13 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, iletmiş olduğunuz bildiriminiz Bankamıza ulaşmıştır. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş.

Canan
Canan
09 Mart 06:55

Banka herhangi bir sorumluluk almayacağını belirtmiş ama akşam saatlerinde hesabımdan para çekilmiş. Çekim işleminden iki saat sonra mesaj gelmiş hatta transfer miktarı ve nereye transfer edildiğine dair SMS gelmemiş. Sadece. Altı defa transfer yapılmış. Bu transferlere ait Mesajlar nerede?. Kredi başvurusu yapılmış iki saat sonra iki mesaj gelmiş. Mobil uygulama iptali istedim bankadan. Bu mesaja cevap verilmiş banka tarafından saat 22.20 de. Daha sonra ise üç tane şifre tanımlı Mesaj pazar günü saat 00.14 gelmiş nereden bakarsanız dört saat sonra. Yani siz de iyi inceleyince aslında detayları göreceksiniz. Transfere ait Mesajlar yok. Nereye gönderildiğine dair mesaj yok. Kredi çekilmeye çalışılmış buna da banka iki saat sonra bana mesaj göndermiş. Kaldı ki adamlar hesabıma girip istedikleri gibi işlemler yapmışlar. Başka bir cihazdan girildiği anlamadı mi banka. Uygulama kullandığımız zaman kendi cihazımız tanımlanmıyor mu. Başka cihazdan girildiğinde neden başka adreslerden giriş yapıldığına dair SMS ya da arama ya da işlem blokesi koymuyor. Kusura bakmayın da biz normal vatandaşların nitelikli dolandırıcılar kadar teknolojiye hakim ve siber saldırıları anında fark edebilecek kadar bilgiye sahip değiliz. Benim maaş aldığım banka bana bu güvenlik güvencesini veremeyecekse neden bu uygulamaları kullandırtıyor müşterilerine.

Canan
Canan
09 Mart 07:06

Ziraat internet bankacılığını hiçbir zaman kullanmadım. İnternet bankacılığı üzerinden transfer yapılmış. Yine banka beni ne korumuş ne de uyarmış. Ben kendi mobil uygulamama ne zaman giriş yapmışım cihazımın ip adresinden belli olur. İşlemlerin bana ait olmadığı net bir şekilde ortadır. Hesabımdaki işlem hareketlerinden beni arayıp ya da SMS ile haberdar edebilirdi. Bana ulaşamadığı zaman işlem blokesi koyabilirdi. Vatandaş olarak mağdurum gereğinin yapılmasını istiyorum.

Benzer Şikayetler

Ziraat Bankası Hesaba Para Yatmadı

profile
Yakup
08 Nisan 00:46
177
1

Ziraat Banka Vadesiz Hesabımı Eksiye Düşürdü Olmayan KMH Bedeli Aldı

profile
Berkay
07 Nisan 00:02
374

Ziraat Bankası Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcilerine Bağlamıyor

profile
Gül
29 Eylül 2023 20:11
740
Ziraat Bankası Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcilerine Bağlamıyor

Ziraat Mobil Yatırım Ve Borsa İşlemleri

profile
Ferhat
14 Eylül 2023 10:41
183
Ziraat Mobil Yatırım Ve Borsa İşlemleri

Ziraat Bankası Kredi Kartı Talebi!

profile
Cengiz
25 Ağustos 2023 17:21
206
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz