08 Ağustos 2019
#12404779

Ziraat Bankası Yapılandırma Ve Müşteri Temsilcisi Sorunu!

2016 yılında %14,40 tan 80 bin TL ihtiyaç kredisi kullandım. 32 taksitini ödedim. 16 taksitim kaldı. Fakat öğretmen maaşıyla şu anda kredimi ödemekte zorlanıyorum.


Bununla alakalı yapılandırma talebinde bulundum. Müşteri temsilcim Dilek Olcay öncelikle daha fazla benimle çalışmak istemediğini o yüzden yapılandırmayı istemediğini söyledi. Benim ısrarım üzerine yapılandırma için başvuruyu yaptıktan sonra da merkezden çok yüksek oranda ve memur kefil bulmam kaydıyla yapılandırma yapılacağını söyledi.


Kaç senedir banka müşterisiyim ve ben kendim memurum benden memur kefil istenmesi ve müşteri temsilcimin bu tutumundan dolayı Ziraat Bankası'ndan şikayetçiyim. En kısa zamanda müşteri temsilcimin değiştirilmesini ve uygun oranlardan kredimin yapılandırılmasını istiyorum.

Dilek Dilek 4.706 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ziraat Bankası Temsilcisi08 Ağustos 2019

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

Ziyaretçi Yorumları