Ziraat Bankası  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Coşkun'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Ziraat Bankası Yangın Sigortası İade Talebi

1.942görüntüleme
Coşkun
Coşkun 04 Aralık 2020 15:40

2019 Kasım ayında konut kredisi kullandım ve DASK yapıldığını biliyorum. Aradan bir yıl geçtikten sonra otomatik olarak DASK'ın yenileneceği mesajı geldi telefonuma. Hesaplarımı kontrol ettiğimde 199,36 TL ve 234,51 TL kesintilerin olduğunu gördüm. Müşteri temsilcisi bunların yangın sigortası ve deprem sigortası olduğunu söyledi. Yangın sigortasından haberimin olmadığını, istemediğimi belirttim ve mecburen yapıldığını gerekli olduğunu belirtti. Kesilen yangın sigortası bedelinden dolayı şikayetçiyim.

Ayrıca kredi çektiğim esnada bu sigorta bedeli kesildiyse bunun da geri ödenmesini talep ediyorum. Zira kanunen konut kredilerinde sadece DASK'ın mecbur olduğunu bilmekteyim. Banka zaten kendini garantiye almak için bir de hayat sigortası yapıyor.

Ziraat Bankası Logo
Ziraat Bankası04 Aralık 2020 15:41

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler