Toplam çözüm sayısı
..
Ziraat Bankası ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ziraat Bankası Vakıf ATM Paramı Yuttu

661görüntüleme
Furkan
Furkan 19 Ocak 13:45

Ziraat bank kartımla 30.12.2020 tarihinde Erzurum Polis Evi ® VakıfBank ® şube ATM'sinden para yatırma işlemi gerçekleştirirken VakıfBank ATM'si paranıza el konulmuştur dedi bende bunun üzerine bankama giderek itiraz dilekçesi gönderdim. Aradan 20 gün geçti henüz param ® hesabıma geçmedi. Buradan defalarca yazdım şubeye gittim artık bir sesimizi duyun mağdur olmayalım. Kredi kartı borcu 1 gün gecikse faiz uygulanıyor ben 20 gündür kendi paramı alamıyorum lütfen yardımcı olun.

Gelişme
Gelişme

3 hafta önce

30.12.2020 tarihinde Ziraat bak kartımla VakıfBank ATM'sinde para yatırma işlemi yaparken VakıfBank ATM'si para el koydu. Bende bunun üzerine bankamla iletişim kurdum harcama itirazına oluşturdum 1 ayı geçti paramı alamadım. Mağdurum buradan defalarca yazdım. Hiçbir şekilde geri dönüş yapılmadı. Bankaya borcumuz 1 gün gecikse ya kart kapatılıyor ya da faiz uygulanıyor, benim paramı 1 aydır VakıfBank ATM'si işletiyor. Müşteri hizmetlerini arıyorum biz buradan işlem yapamıyoruz. Şubeye gidiyorum biz buradan işlem yapamıyoruz. Ben nereden alayım bu parayı bir aydır oradan oraya oradan oraya... En az 30 en fazla 180 gün deniyor. Bu işe artık bir hal bulunmasını istiyorum. Şu ekonomik sıkıntıların olduğu dönemde insanları zor durumda bırakmayın.

22 Ocak 15:36

Hiçbir şekilde dönüş yapılmadı

Ziraat Bankası Logo
Ziraat Bankası19 Ocak 14:06

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler