12 Temmuz
#12254072

Ziraat Bankası Sonradan Taksitlendirme Sorunu!

Ziraat Bankkart kredi kartım ile 03.07.2019'da kuyum sektöründe yapmış olduğum harcamalar "Sonradan taksitlendirme" kampanyasına dahil edilmedi. Daha sonra Ziraat Bankası'ndan bu durumla ilgili bilgi almak için mail gönderdim.


Cevap olarak kuyum sektöründe yapılan işçilikli alışverişlerde taksitlendirme yapabileceklerini ifade ettiler ve bu alışverişin işçilikli alışveriş olduğuna dair faturayı hesabımın bulunduğu şubeye ulaştırdığım takdirde alışverişimi taksitlendirebileceğimi ifade ettiler.


Lakin faturayı ulaştırdığım halde maalesef taksitlendirme yapmadılar. İnsanlar Ziraat Bankası'nın kampanyasına inanıp alışveriş yapıyor ve sonra mağdur ediliyorlar. Bu keyfiliğin düzeltilmesi gerekiyor. Aksi takdirde Ziraat kredi kartımı iptal edeceğim.

Mehmet Mehmet 1.829 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ziraat Bankası Temsilcisi12 Temmuz

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

Ziyaretçi Yorumları