Toplam çözüm sayısı
..
Ziraat Bankası ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Berkay'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

Ziraat Bankası Sim Kart Bloke Saçmalığı

3.993görüntüleme
Berkay
Berkay 21 Ocak 13:01

Sim kartımı değiştirdiğim için hizmet alamıyorum. Banka kartı başvurusu yaptım kartı teslim aldım ama şifre belirleyemiyorum sim kart blokesi varmış, müşteri hizmetlerine bağlanmak istemiyorum blokeyi kaldırmak için fakat sim kart blokesi olduğu için müşteri temsilcisine bağlanamıyorum. Sizinle iletişime geçmek için ne yapmam lazım dumanla mı iletişime geçmeliyim? 16 Ocak'da iletişim formunu kullanarak şikayetimi belirttim geri dönüş yapılmadı. Bu kadar kötü bir sistem olamaz, bunu tasarlayan arkadaş bir kere bile düşündü mü acaba? 

Bankamatikten kaldırabilirsiniz diyorsunuz ama kartım yeni olduğu için şifremi alamadığım için onu da yapamıyorum. Kartsız işlemlerde sim kart bloke kaldırma gibi seçenek yok zaten. Salgın yüzünden şube'ye gitmek istemiyorum. Bir problemi çözmek için bu kadar efor harcanmamalı çözüme giden yolları kapatmışsınız problemim çözülmediği için bugün başka bir banka'ya başvurumu gerçekleştirdim. Umarım bu sorunu ciddiye alırsınız da çözüm yoluna giderseniz.

Ziraat Bankası Logo
Ziraat Bankası21 Ocak 13:23

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

Berkay
Berkay01 Şubat 12:12

Hiçbir şekilde iletişime dahi geçmediler. Kaç gün oldu ilgilenmediler bile bankayı tavsiye etmiyorum

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler