Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Ziraat Bankası Şikayetlere İlgisiz Ve Duyarsız.

profile
Ömer
30 Ocak 08:29
3.173

Ziraat Bankası ile çalışmayı düşünenler iyi okusun muameleyi olduğu gibi anlatıyorum.

Elimde tarihi dolmak üzere olan Genç bank kartı vardı ( 2018 de üniversite bitti o dönem kredi almak için kullanılan kart ) sonra yeni kart geldi. Bu kartın da önceki kart gibi hem Bankkart hem kredi kartı özelliği vardı. 70.000 TL tutarında harcama yapacağım için kredi kartının kart kısmının aktif edilmesi adına müşteri hizmetleri ile görüştüm. Müşteri hizmetleri başvurumu aldı ancak sonra gelir belgesi talebi ile şubeye gitmem gerektiği söylendi. 29 Ocak Sabah 9'da Büyükada Ziraat Bankası şubesine gittim. Orta yaşlarda bir hanımefendi ilgisiz, isteksiz, soğuk tavırları ile karşıladı. Bana net bilgiler vermek yerine daha önce kredi çektin mi, kredi kartı mı kullanıyorsun başka bankada. 44 bin tl borcun gözüküyor gibi defalarca anlamsız anlamsız bir ton kelimeler kullandı. Hayatımda hiç kredi kartım olmadığını, hiçbir zaman kredi çekmediğimi anlatmaya çalıştım. Karşısındaki insanla kavga eder gibi konuşan bu hanımefendi, kredi kartının aktif olmadığını. Sistemin müsaade etmediğini söyledi. Hanımefendi bana net bilgi veremeyip 45 dakikamı çaldı. Bir kredi kartı almak istedim 45 dakika sonunda bana net bilgiler vermek yerine kredi kartı yeniden gelecek bunu kabul etmiyor sistem falan filan zaten üslubu üslup değil. 45 dakikam çalındıktan sonra Kartal Ziraat şubesine gittim. İşte bilenle bilmeyen, işini sevenle sevmeyen farkı tam olarak burada çıkıyor. Gittiğim hanımefendi bana net bilgiler vererek bu kartın Genç bank kartı devamı olarak gördüğü için sistem. Onayına müsaade etmiyor yeni kart gelmesi gerekiyor diye bilgi aktardı nazik ve kibar bir dille. Bende durumu anlayıp yeni kart talebimi vererek şubeden ayrıldım hepsi buydu bu kadardı. Ben Ziraat bankasını arayıp hanımefendinin tavırlarını üslubunu kavga eder gibi konuşmasını dile getiriyorum Ziraat bana aşağıdaki gibi anlamsız anlamsız şikayet durum sonucu dönüyor. Ben şikayet ederken bile sonuç alamayacağımı biliyordum aslında, çünkü personelini koruma önceliği olan banka. Oysaki orada bulunan kamera kayıtlarının bile izlenmesi durumunda personellerinin ne kadar üslupsuz ne kadar anlamsız. Ne kadar kavga eder gibi konuştuğunu göreceklerdi. En kısa sürede Bankkart hesabımı ZBorsa hisse alım satım hesaplarını. Gelecek olan kredi kartının da geldikten sonra paramparça edilerek bankanızın kapısının önünden dahi asla geçmeyeceğimi mutlulukla beyan ederim.

Ziraat Bankası Şikayetlere İlgisiz Ve Duyarsız.
profile
1 Destek
Ziraat Bankası Logo
30 Ocak 08:59 (Şikayetten 29 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, iletmiş olduğunuz bildiriminiz Bankamıza ulaşmıştır. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş.

Ömer
Ömer
01 Şubat 09:51

Yapılan personel korumadır başka açıklaması yoktur. Ben kredi kartlarımı başta olmak üzere hesap kartı, borsa hesabı. Hepsini iptal ediyorum. Alın sizin olsun üslup süz personeliniz.

Benzer Şikayetler

1

Ziraat Bankası ATM Para Yutma Sorunu

profile
Ersin
11 Kasım 2023 20:27
2.886

Ziraat Bankası ATM Nakit Alıkoyma Ve İade Reddi

profile
Hacer
27 Temmuz 2023 12:35
1.967
5
Çözüldü

Ziraat Bankası Param Kaldı ATM De

profile
Taner
08 Nisan 16:19
430
Ziraat Bankası Param Kaldı ATM De

Ziraat Bankası Yine ATM Para Kapma Sorunu

profile
Hüseyin
27 Mart 10:18
302
Ziraat Bankası Yine ATM Para Kapma Sorunu
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz