sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Ziraat Bankası Sesli Yanıt Sistemi Şikayeti

Ayşe Ayşe22 Ekim 10:26

Kart şifresini unuttuğum için kartımı ATM'ye kaptırdım. Şubeden kartımı teslim aldım. Kart şifresini müşteri hizmetleri çağrı merkezi sesli yanıt sisteminden alabileceğim söyledin. Müşteri hizmetleri sesli yanıt sisteminde kart şifremi unuttum adımında bana kart şifresi soruldu unuttuğum için kart şifremi giremedim ve sistem telefonu kapattı. 

Tekrar aradım kayıp çalıntı kısmından durumumu 3 defa farklı kişilere anlattım her seferinde sesli yanıt sistemine aktardılar kendilerine sesli yanıt sisteminde kart şifremi soruyorlar bilmediğim şifreyi nasıl girebilirim dememe rağmen ben sizi doğru yere aktarıyorum yanlış yere aktarılmışsınız dediler ve 3 kişi de beni aynı yere sesli yanıt sistemine aktardı şifremi unuttuğum için de yeni şifre alamadım. 

Unutmuş olduğum bir şifreyi nasıl girebilirim şifreyi bilsem zaten sizi niye arayayım. Şube şifremi sesli yanıt sisteminden almam gerektiğini söylüyor. Sesli yanıt sistemi unutmuş olduğum şifremi soruyor böyle kısır bir sesli yanıt sisteminde şifre alamayacağıma göre maaşımı bundan sonra size hibe mi etmem gerekiyor yoksa maaşımı başka bankaya mı taşımam gerekiyor. Ziraat Bankası yetkililerinden cevap bekliyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Ayşe 29 Ekim 22:15

Bir haftadır şikayetimin değerlendirilip bana bankanızın dönmesini bekliyorum. Sorun çok mu büyük henüz bir çözüme ulaşamadınız mı?

profile-icon Ayşe 22 Ekim 10:52

İnşallah bilgi vermek içinde sesli yanıt sistemini kullanmazsınız çünkü Kart şifremi bilmediğim için vereceğiniz bilgiyi alamaya bilirim.

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 22 Ekim 10:27

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler