Ziraat Bankası Provizyonun İade Edilmemesi Ve Online Alışveriş Yapılamaması

Ufuk Ufuk18 Eylül 09:26

Bireysel promosyonlu maaş müşterisi olduğum Banka'nın kredi kartıyla 07.09.2020 tarihinde İstanbul Bomonti Hilton Otel'de 3500 TL tutarında provizyon işlemi yaptırdım ve 11.09.2020 tarihinde otelden erken ayrılıp yaklaşık 2300 TL tutarındaki kısmını ödemede kullandırıp provizyonu iptal ettirdim. Banka tarafından provizyonun eşlenmediği ve otelin aranması gerektiği söylendi. Ancak otel tarafından provizyon iptaline ilişkin gönderilen resmi yazı mail yoluyla tarafıma ulaştırıldı. 

Provizyon iptal edilmiş, hatta mobil uygulamadan da provizyondaki işlemler bölümünden silindiğini gördüm. Ama hala söz konusu tutar 1 hafta geçmesine rağmen kart limitime iade edilmedi. Bu siteye baktığımda aynı Bankada onlarca benzer problem yaşandığını gördüm. İade için resmi bitiş tarihi olan 7 iş gününe tekabül eden önümüzdeki pazartesi gününe kadar söz konusu provizyonun tarafıma iade edilmemesi durumunda, tüm taleplerimin ve dava hakkımın saklı kalması kaydıyla maaş hesabımın başka bankaya taşınması ve kredi kartımın kapatılmasına kadar tüm işlemleri yapacağımı bildiririm. 

Öte yandan, kartın yaklaşık 1 ay öncesinde ATM tarafından yutulması sonrasında gönderilen Platinum kart da Yemek Sepeti, gibi gibi birçok internet işlemini yapamamakta, e ticaret izninin açık olmasına rağmen bu sorun devam etmektedir. Banka tarafından söz konusu sorunla ilgili de herhangi bir çözüm üretilememiştir. Yıllardır müşterisi olduğum Banka tarafından yaşadığım mağduriyetleri sizlerin de benzer mağduriyetler yaşamamanız için yapacağınız tercihlerde göz önünde bulundurmanız adına bilgilerinize sunarım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ufuk 2 hafta önce

Provizyon iptalinin üzerinden 3 hafta, buraya yazdığım şikayet üzerinden 1 hafta geçti. Ne provizyonum iade edildi ne de şikayet kaydımla ilgili bir dönüş yapıldı. Müşteri ilişkileri yönetimi en hafif tabirle rezalet.

profile-icon Ufuk 1 ay önce

3 gündür ne arayan var ne soran var. Provizyonum hala iade edilmedi ve provizyonumu artık mobil uygulamadan göremiyorum! Üstelik otelin çektiği konaklama bedeli 2200 lira da giderleştirildi ve sonradan taksitlendirdim. Neyi bekliyorsunuz gerçekten anlamıyorum. Kartımı kullanamıyorum eksi bakiyede provizyon iadesi olmadığından. Otomatik ödeme talimatlarım ödenemiyor. Şu pandemi döneminde zaten temassız ve online ödeme de yapamıyorum. Kendi maaş müşterisini bu kadar mağdur eden başka bir banka var mıdır acaba?! Ziraat Bankası gerçekten son bir yıldır pişmanlıktan başka bir şey vermedi bana.

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 18 Eylül 09:29

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler