Ziraat Bankası Personelin İşini Doğru Yapmaması

Çağrı Çağrı22 Eylül 01:52

Mersin / Erdemli şubesinden açtırdığım hesabım vardı pandemiden hemen önce kartımdaki deformasyondan dolayı ATM kartı yuttu işlerim dolayısıyla şubeye hemen gidemedim. Bu arada mecburen telefonumu sıfırlamak gerekti ve o günden beri hala hesabıma ulaşamıyorum. Mobil uygulama şifremi kabul etmiyor. Sıfırlıyorum artık hesabı açan bilgileri nasıl aldıysa anne kızlık soyadı karakterleri istiyor.

Gerçekte 8 ise uygulama 10 ve 11 gibi olmayan bilgiyi istiyor. Müşteri hizmetleri telefondan yardımcı olamıyor. Şubeye gidiyorum bizim yapabileceğimiz bir şey yok müş. Hiz. Arayın diyor başka şehirde olduğum için hesabı da kapatmıyorlar bilgilerimide güncelleyemezmiş hesap açılan şehir ve şubeye gitmeliymişim. Ziraat Bankası'nın adını dahi duymak istemiyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 22 Eylül 08:13

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler