Ziraat Bankası ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mücahit'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Ziraat Bankası PAra Yatırılması!

141görüntüleme
Mücahit
Mücahit 23 Kasım 2020 18:51

10.09.2020 tarihinde saat 10.14 geçe İstanbul/Ümraniye Ziraat Katılım bankasında para yatırma işlemi gerçekleştirecektim. Tam yatırırken ekranda gerçekleştirilemiyor yazısı yazıldı. Buna rağmen hemen Ziraat Katılım şubesine gidip şikayetimi söyledim beni Ziraat bankasına yönlendirdiler. Hemen oraya gidip şikayette bulundum ve dilekçe yazdım. En kısa sürede yardımcı olacaklarını paranın hesaba yatırılmasını söylediler. Ama aradan 74 gün geçmesine rağmen, şahsıma herhangi bir mesaj veya paramın yatırıldığı konusunda bir bildiri gelmedi. 

Sonuç olarak öğrenciyim. 2016 yılından beri Ziraat bankamatik kartı kullanıyorum. Hayatım da ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. En kısa sürede yardımcı olamazlarsa, işlemi mahkemeye taşıyacağım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ziraat Bankası Logo
Ziraat Bankası23 Kasım 2020 18:57

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

Mücahit
Mücahit24 Kasım 2020 15:20

İlgilenirseniz sevinirim.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler