Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Ziraat Bankası Neden Müşteri Temsilcisine Bağlamıyor?

Bahtışen
14 Mayıs 23:04
332

Ziraat Bankası'nın müşteri temsilcisine bağlanmak neden bu kadar zor? Hesabımı uzun süredir kullanmıyordum ve SIM kartı değişikliği nedeniyle hesabımın blokesini kaldırmam gerekti. Blokeyi kaldırmak için çabaladım ve Ziraat Bankası'nın iletişim numarasını aradım. Sesli yanıt sistemi beni mobil bankacılıkta sağ alt köşedeki 'diğer işlemler' bölümüne yönlendirdi. Orada da denedim fakat bankaya ait bir kartım olmadığı için ATM'ye gitmem gerektiğini söyledi. ATM'de de denememe rağmen, kart olmadan işlem yapılamıyormuş. Tekrar müşteri temsilcisine bağlanmayı denedim ancak yine aynı döngüye takıldım. Neden bana doğrudan 'Bu işlemi telefonla gerçekleştiremezsiniz, çünkü kartınız yok. En yakın şubeye gitmeniz gerekmektedir.' denilemiyor? Günümüz teknolojisi düşünüldüğünde bu oldukça ilkel bir yöntem. Birçok bankayla çalışıyorum ve bir telefonla tüm işlemlerimi halledebiliyorum, hemen müşteri temsilcisine bağlanabiliyorum. Bence Ziraat Bankası da müşteri temsilcisi ile müşteriyi kolay bir şekilde buluşturmalı. Aksi takdirde bu durum yüzünden tüm hesaplarımı başka bir bankaya taşımayı düşünüyorum. Sesli yanıt sisteminden bir sonuç alamıyorsak doğrudan müşteri temsilcisine aktarılmalıyız. Neden bağlanamadığımı ve sorunumu anlatamadığımı çok merak ediyorum. Yapmadığım hiçbir şey kalmadı ama bir türlü müşteri temsilcisiyle görüşemedim, sesli yanıt sistemiyle uğraşmak zorunda kaldım. Bir müşteri temsilcisiyle konuşarak sorunumu anlatmak ve işlemimi yaptırmak istiyorum, lütfen! Ayrıca ağabeyim şifresini unuttuğunda da benzer bir sorun yaşadık. Şifre unutmak veya bloke kaldırmak adeta bir kabus gibi. 'Size nasıl yardımcı olabilirim?' diyen bir müşteri temsilcisine ihtiyacımız var. Lütfen sesimizi duyun.

14 Mayıs 23:04 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, iletmiş olduğunuz bildiriminiz Bankamıza ulaşmıştır. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş.

Bahtışen
14 Mayıs 23:19

Bu iletişim numaralarından maalesef derdimi anlatamıyorum. Çözüm bulamıyorum. Diğer bankalarla 2 dakika'da hallettiğimiz şifre işlemleri neden sizin bankanız için işkence?

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Ziraat Bankası Sim Kart Bloke Şikayetleri

Ziraat Bankası Sim Kartı Blokesi Kaldırma Sorunu

Onur
26 Mart 12:35
331

Ziraat Bankası Kart Bloke Kaldırma

Enes
26 Mart 11:58
381
1

Ziraat Bankası Sim Kart Bloke

Yusuf
19 Şubat 12:34
1.288
Tüm Ziraat Bankası Sim Kart Bloke Şikayetlerini Gör
Benzer Şikayet Yaz