09 Ekim
#12753072

Ziraat Bankası Müşteri Temsilcisine Ulaşılamıyor!

.Hesap No.: 9072***-5001
ıban: TR34 0001 0019 -----0 6150 01
Şubeden Apartman Yönet hesabı hesap açtığımızda şube personeli adresimize bankamatik kartı geleceğini söyledi. 14 gündür bankamatik kartı gelmedi.


Müşteri hizmetlerinizi 08502200000 numarayı aradım. Telefona çıkan personel hesapta "Ana Kullanıcı yerinde isminiz yazmıyor" dedi. Bende hesap açılırken yazıldığını söyledim. Şubenize gidin düzelttirin dedi.


Ben de dün şubeye gittim, daha önce hesabı açarken yine uzunca beklediğim gibi 1 saat_50 dakika sıra bekleyerek. Bu durumu anlattım hesabı açan şube personeli hesap kayıtlarını kontrol ettikten sonra bilgisayar ekranında Ana Kullanıcı kısmında yazan ismimi bana gösterdi. Kayıtlıydı yazıyordu, şube bilgisayar ekranından okudum.
Banka personeli İşlemin daha önceden itibaren doğru yapıldığını söyledi.


Şube personelinin teyidinden sonra şubeden ayrıldım. Tekrar müşteri hizmetlerini 0850. Numarayı aradım. Telefonda bana aynı şeyi "Ana kullanıcı ismi tanımlı değil" dedi. Tekrar şubeye gidin dedi, şubeye git-gel saatlerce sıra bekle usandım.
08502200000 deki bayan personel şube görevlisini bana verir misin diyor, yani benim cep telefonum üzerinden şube görevlisi ile görüşecekler şu anlayışa bakın.


Bankanızın kendi iç iletişiminiz ile e-mail, iş talebi, telefon vb. İle ilgili şubeniz ile görüşerek "Ana kullanıcı ismi" tanımlansın. Bu konu ile ilgili 2 defa şubeye gittim. Banka kartımız hala yollanmadı. Müşteri hizmetlerinden biri ile 08502200000 telefondan görüşmek imkansız kesinlikle ulaşamıyorum.


T.C. Ziraat Bankası telefon bankacılığından hiçbir şekilde müşteri temsilcisine ulaşamıyorum. Bankamatikte sorunum oluyor müşteri hizmetleriyle iletişime geçin diyor arıyorsunuz kayıttan konuşan tele sekreter yazılımından başka bir şey yok bilgi alacaksınız ulaşabileceğiniz canlı bir insan yok.


Şubeyi arıyorsunuz ilk çalmadan sonra meşgule düşüyor. Devletimizin bankası kullanalım diyorsunuz ama bu devirde diğer bankalarla kıyaslayınca çok Gerideler çözüm sıfır yani. T.C. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü bu sorunu çözmesini talep ediyorum

İbrahim İbrahim 735 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • İbrahim09 Ekim

    Alttaki mesaj geldi

  • İbrahim09 Ekim

    Bu şikayeti yazdığım anda bilgisayar programı üzerinden Ziraat Bankası adına üsteki mesaj geldi. Yani hep otomatik sıradan başdan savma cevaplar hazır şablon saniyesinde karşı program tarafından atılmış sallama mesajlar. Şikayetvar. Com daki Ziraat Bankası ile diğer şikayetleri okudum. Hiçbir şikayete eski şikayetler dahil açıklamalı doğru dürüst cevap dahi verilmemiş. En duyarsız banka

  • Ziraat Bankası Temsilcisi09 Ekim

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

Ziyaretçi Yorumları