Ziraat Bankası ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ziraat Bankası Maaş Müşterisini Yanıltıyor

5.257görüntüleme
Birkan
Birkan 18 Kasım 2020 08:55

Konut kredisi kullanmak için bankaya gittim. Tapunun fotokopisini verdim ve bana faiz oranlarını söylediler maaş müşterisi olduğunuz için 1.25 oranından kredi kullanabileceğimi belirttiler başka bankalarda 1.30'dan veriyordu. 1.25 oranından kullanırsam kredi kartı, KMH be iki otomatik ödeme talimatı gerektiğini söylediler yoksa 1.35'ten kullanabilirsiniz dediler.

Bunun üzerine 1.25 oranından başvuru yaptım krediniz onaylandı bilgisi geldi ekspertiz eve ® gitti ve kredi kullanımı için bankaya gittiğimde bir yanlışlık olmuş 1.25'ten verilemiyor 1.35'ten verileceğini söylediler. Ben itirazda bulundum o zaman iptal edeceksiniz ekspertiz parasını ödeyeceksiniz falan benzeri kelimeler konuşuldu. Bu olayı ben çalışanlara empati yapın bu çok saçma bir olay diyorum bana böyle konuşamazsınız dışarı çıkın tarzında konuşmalar oldu. Mecbur 1.35'ten çektim ve abonelik KMH ve kredi kartı yine verildi.

Bana bir de maaş müşterisine avantaj yok dediler başvuru yaparken vardı başvurudan sonra avantaj yok oldu. Maaş müşterisini yanıltan vizyonsuz bir banka!

Ziraat Bankası Logo
Ziraat Bankası18 Kasım 2020 08:56

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler