15 Ocak
#13454102

Ziraat Bankası , KYK Kredi Ödemesi Yapamadım!

22 Ocak 2019 KYK kredi geri ödememi sistemdeki problem nedeniyle neredeyse iki üç hafta ATM'lerden para yatırmayı denediğim halde yatıramadım. Nalçacı/Konya şubesinde ATM' den denedikten sonra bankaya girip konuyu açıkladım birkaç haftadır parayı yatıramıyorum dedim. Banka personeli bana bir düzenleme yapıldığını ve kurumla görüşmemi söyledi.


Kuruma gittim bir iki haftaya düzeleceğini ve sisteme daha sonra düşeceğini söyledi. Kurum kuruma atıyor. Banka ya da kurumdan kaynaklanan bir sorun nedeniyle geciken taksidime yansıyan faizi ben ödemek zorunda değilim kardeşim. Bu birincisi idi. İkinci olarak daha önce taksit seçeneği ATM'lerde yoktu. Sonradan taksit seçeneği işin içine girince mevzuyu fark edene kadar yine gecikmiş oldu ve bankanın ATM de yaptığı bu güncellemenin bir bilgisi verilmedi yine faiz bindi. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada KYK ile ilgili düzenleme yapılacağını söylemiş ve daha sonra yapılan açıklamada sadece faizlerin silinmesi gündeme gelmişti.


Zaten gayriiradi şekilde gerçekleşen ve toplumun ödemeye imkan ya da güç yetiremediği faizleri silmek büyük bir düzenleme gerçekten. Tebrikler! Kurum hatası diye bir şey olamaz, ses çıkardığınız an zaten hemen sustururlar. Bu konuyu yargıya taşımanın da maalesef bir faydası ya da emsal teşkil edeceğini düşünmüyorum aksine zaman kaybı ve daha büyük maddi ve manevi hasarlar doğacak. Mesela dağa önce yargılandığım bir davada Mahkemenin verdiği nüshada bir şeyler yazıyor.


Vergi ile ilgili ama açıklayıcı değil. Çünkü yargılama giderleri ücretinden bile e-devlet'e girip bakmasam haberim olmayacak ve tabi yine gecikme zammı. Bu da üçüncüsü idi. Ki ben her zaman yeni bir durumda e-devlet'e girip kontrol etme mükellefiyetine sahip değilim. Ya da kanunda "kişi e-devlet'ten bütün yükümlülüklerini yerine getirmekle mükelleftir. " diye bir şey yoktur herhalde. Ki ben T.C. Vatandaşlığı altında "kişi" olma yeterliliğine sahip miyim emin değilim.


Çünkü bu ülkenin vatandaşı olmanın bir avantajı kalmadı. Suriye vatandaşı bile benden daha kıymetli. Her neyse... Hiçbir hareketlilik ya da güncelleme açıkça tarafıma belirtilmiyor. Ben "arayan mevlasını da bulur belasını da" deyip bu saatten sonra hukukçuluğa soyunamam. Aksi kanaatte olan yanıldığımı düşünen yetkili ya da dava hakkında kesin sonuç alacağımı düşünen bir hukukçu varsa bilgilendirilmek isterim.

Zafer Zafer 433 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ziraat Bankası Temsilcisi15 Ocak

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler