Ziraat Bankası ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ziraat Bankası Kuruköprü Adana Şubesi Müşteri Temsilcisi Sorumsuzluğu

619görüntüleme
Lütfi
Lütfi 19 Kasım 2020 20:29

Ziraat Bankası'nın maaş müşterisiyim çiftçilik yapmak için Ziraat Bankası'ndan tarım kredisi çekmek istedim müşteri temsilcim e*** b**** Adana'dan yapamayacağımızı Bahçeli'nin Kozan'da yapmak istediğimiz için Kozan'dan başvurmamız söyledi Adana'da yapabileceğimizi öğrenince bizi türlü bahanelerle sürekli oyaladı. Daha sonra krediyi verebileceklerini söyleyerek gerekli belgeleri istedi noter onaylı evraklar istedi daha sonra bahçeye yapacağımız yere Exper göndereceklerini ve kredinin olayını alacağını söyledi Exper gittikten sonra bahçeyi yapacağımız yerin tarla olduğunu buraya bahçe yapmak için 20 dönümün altında olduğundan Kredi veremeyeceklerini söyledi.

Fakat biz zaten tarım kredisi ne Fidan almak için istediğimize ve bahçe kurmak istediğimizi belirterek tarım kredisi başvurusunda bulunmuştu m madem tarım kredisi verilmeyecektir neden bu kadar oyalanır oyaladı beni bu kadar masrafa sokuldu ve eksper gönderildi bizi başından beri sürekli oyalayan ve sanki tarım kredisi vermek istemiyormuş gibi sürekli önümüze engel koyan Adana Kuruköprü şubesi müşteri temsilcisi e*** b**** hakkında şikayette bulunmak istiyorum.

Ziraat Bankası Logo
Ziraat Bankası19 Kasım 2020 21:00

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler