Ziraat Bankası Kredi Kartı Güvenlik Mesajlarının Gelmemesi Ve Güvenlik Açığı

Hacer Hacer15 Eylül 13:49

Kredi kartım 14.09.2020 tarihinde bilgim dışında alışveriş yapılmıştır. Bankanızın güvenlik mesajı gelmedi ve ben tesadüfen kendim bakınca öğrendim bankanızın güvenlik açığı olduğunu düşünüyorum, 2016 yılında da aynı durumla karşılaştım savcılığa suç duyurusunda bulundum 14.09.2020 tarihinde aynı durumla tekrar karşılaşmak size olan güvenimi zedeledi. Dün geceden bu yana müşteri hizmetlerini arıyorum fakat anlaşılır şekilde ne yapacağımızı ifade edemiyorlar, sistem kart numarasını girin dediğinde elimdeki, kart numarasının yanlış olduğunu annemin kızlık soyadını girdiğimde dahi yanlış olduğunu söylüyor, müşteri hizmetleri bir kartımın daha olduğunu söylüyor bireysel internet bankacılığında ben göremiyorum, çünkü Ziraat bankasına ulaşıp anlaşmak çok zor. Şubeye gitmemi öneriyorlar fakat pandemi sürecinde küçük çocuğum var gidemeyeceğim. 2016 yılında 8 aylık hamile olarak beni uğraştırdınız mahkeme hala devam ediyor. Harcama bankanın güvenlik açığı yüzünden oluyor, mağduriyetimin en kısa sürede giderilmesini istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Hacer 3 hafta önce

Bir hafta geçti bankadan ne arayan ne soran var, hesap kartı ile kredi kartını birleştirmişler, kartı kapattılar yeni kartı göndermediler hesabımdaki parayı da çekemiyorum Ziraat Bankası insanı mağdur etmekten başka bir şey yapmıyor.

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 15 Eylül 13:49

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler