Ziraat Bankası Kredi İle Zorunlu Satılan Hizmetler Ve Mağduriyet

Mustafa Mustafa12 Eylül 19:35

Kredi hesabı açarken zorunlu olduğu bildirilen kredi kartı, bireysel emeklilik, otomatik ödeme talimatı gibi birçok kullanmayacağım hizmeti kredi evraklarını teslim ederken beyan edilmesinden dolayı kabul ettim.

Banka kartının kredi kartı ile birleştirilerek tek kart yapılması da bu mağduriyetlerimden biridir. Üstelik kullandığım kartımın limitini düşürerek kullanmayacağım karta da zorunlu olarak limit tanımlandı.

Birçok evraka imza attığımız kredi alma için 1.5 saat süren işlem süresi de bankacılığın ne kadar atalete sahip olduğunu kredimi yapılandırırken 1 saat süren işlemlerde de görmüştüm.

Birçok imzalanan evraklar arasında BES de vardı ve BES ödemesi 180 TL gibi bir ücretle başladı. Kredi çekip ödemekte zorlanıyorken ayrıca zorla 180 TL ile BES e girdim.

BES teki tutarımın 3600 TL olduğu yaklaşık 600 TL devlet katkısı olduğunu gördüm ancak alelacele imzalatılan evraklarda 5 yıl öncesi BES i iptal etmem durumunda 750 TL BES açılış hizmet bedelini de ödemek zorunda olduğumu öğrendim.

Ayrıca BES sözleşmelerinin tipik olduğunu ve imza atmaktan telef olduğum 1.5 saatlik süreçte böyle karınca yazısı şeklinde hazırlanmış sözleşmeler ile mağdur oldum. 3000 TL ödediğim 16 aylık BES sürecinde ayrılmamdan dolayı 1900 TL yi ayrıca 20 iş gününün de verecek olmalarından da ayrıca mağdurum.

Hesaplarını kullanmadığım bankanın ayrıca 2 otomatik ödemeyi de zorunlu yapmışlardı. Hesabı kullanmadığından da sürekli bakiye eksiye düşüyor ve bundan da ayrıca faiz alınıyordu. Cep uygulamasından fatura talimat ı da iptal edilmediğinden işlemi yaptıramadım.

Bireysel sigortanın da kurumların birleştirilmesinden dolayı yeniden sözleşme yapılması gerekip gerekmediği konusunda da bilgi rica ediyorum.

Satılamayan hizmetlerin kredi alan kişilerden sağlıyor olmaktan dolayı mağrurum ve şikayetçiyim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 12 Eylül 19:36

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler