Ziraat Bankası Konut Kredisini Başvurduğumuz Tarihteki Gibi Vermediler

Ozan Ozan21 Ağustos 15:54

Devletimizin 1 Haziranda başlattığı konut kredisi kampanyasından faydalanmak için temmuz ayı ilk haftası Ziraat Bankası İstanbul Mimaroba şubesine başvurdum. Kredi kampanyası 2. El konutlar için; "aylık 0,74 faiz oranı, 15 yıl taksit süresi ve 12 ay sonra ödeme başlama" şeklinde düzenlenmiştir. Bizde bu koşullarda uygun alabileceğimiz konut bulduğumuzda bankaya temmuz ayı başında başvurduk. İstediğimiz kredi miktarının verilebilmesi için araştırmalar başlandı. 19.07. 2020 tarihinde miktar için onay alınca 20.07.2020 tarihinde kredi dosyamız açıldı. Bu süreçte bana söylenen her şeyi yerine getirip istenilenleri yaptım. Aynı günlerde Exper satın alacağımız eve gidip, değer biçti. Bu tür kredi prosedürleri normal şekilde ilerledi. İşlemlerin kampanya yoğunluğundan 10-15 gün süreceği bildirildi bana. Araya Kurban Bayramı da girince son imza işlemleri için 6 Ağustos ve 7 ağustosa kadar bekletildik. Tüm bu zamanlarda alacağımız kredi hep "0,74 faiz oranı, 15 yıl taksit süresi ve 12 ay sonra ödeme başlama" şeklinde olacağı söylendi. Ama son gün 07.08.2020'de banka görevlileri "artık kampanyanın bittiğini, 12 ay sonra taksitlere başlama seçeneğinin verilmeyeceğini, 3 ay sonra taksit ödemesine başlamamız gerektiğini" bildirdiler. Ben" 1 ay önce kredi için başvurduğumu, 20 Temmuz 2020'de dosyamın açıldığını, bu şartlara göre konut aldığımızı, kredi baş vurumu yaptığım zamanki haklarımın tam verilmesini "talep ettim. Ama banka görevlileri "Devlet böyle karar aldı, şu anda sistemde kapandı 12 ay erteleme. Evet siz 1 ay önce başvurdunuz ama şu an sistemsel olarak yapamayız artık bunu, diğer 15 yıl ve 0,74 faizde bitti ama onlardan faydalanabilirsiniz, yapabileceğimiz başka bir şey yok, bugün kredi başvurunuzun son günü, ya bu şekilde kabul edin ya da iptal edelim, beklerseniz bu günden sonra otomatik olarak iptal olur krediniz" dediler. Beni "kredinin son günü, hakkınız gidecek kapanacak" şeklinde çaresiz bırakarak pes ettirdiler. Bu şekilde mecburen aldığım konutun sahibine olan sorumluluktan, imzalamaya razı oldum. Bu krediyi almaktaki en önemli nedenimiz 12 ay sonra ödemelere başlayabilir olmaktı. Çalıştığım yer Pandemi dolayısıyla 16 martta kapandı ve hala açılmadı. Eşim çalışmıyor, ben kısa dönem ödeneği alıyorum bu süreçte Devletimizden. 12 ay sonra kendimizi ancak toparlamış olacağız. Başvurduğumuz tarihteki hakkımızı istiyoruz. Banka genel müdürlüğüne bu konuda yazılı başvuralı 2 hafta oldu, geri dönüş bile yapmıyorlar.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ozan 08 Eylül 11:45

Pandemi süreci var diye 12 ay ötelemeli krediye temmuz ayı başında baş vurdum. 7 ağustosta hakkım olan 12 ay sonra başlamayı vermeyeceğini söyledi Ziraat Bankası. Her yere şikayet ettim, ama umurlarında değil. Verdikleri cevaba bakın. "Şube ilgilenir" diyorlar. Koskoca genel müdürlük bizi ilgilendirmez diyor. İnsana değer vermiyorsunuz, umursamıyorsunuz. Pandemi, devam ediyor, iş yerleri kapalı ve siz 12 ay sonra başlayacağız dediğiniz krediyi 3 ay sonra başlayacağıza çeviriyorsunuz. Adalet istiyorum.

profile-icon Ozan 08 Eylül 11:35

Daha önceki şikayetimde kazanılmış hakkım olan, kredimin 12 ay ertelenmesini istemiştim. Bankanın verdiği cevap "Sayın ozan Yıldırım Kredi talep eden müşterilerimizin kredi değerliliğinin ve açılacak kredi tutarının tespiti, en önemlisi kredi talep eden müşteriye kredi verilip verilmeyeceği ya da hangi koşullarla kredi verileceği kendilerine tanınan yetkiler dahilinde şubelerimiz tarafından değerlendirmeye alınmaktadır. Bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, t. C. Ziraat Bankası a. Ş." bu dur. Yani hiçbir cevap vermedi. "Bana ne "dedi. "Şube karar verir" dedi. Şubeye sorarız Genel Müdürlük der, oraya sorarız şube der. Dalga geçiyorlar bizimle.

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 21 Ağustos 15:58

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler