Ziraat Bankası ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ziraat Bankası Konut Kredisinde Yapılan Hatalar Zinciri

848görüntüleme
Ayşenur
Ayşenur 26 Kasım 2020 09:03

Temmuz ayında İzmir/Gaziemir Seydişehir şubesinden konut kredisi talebinde bulundum. Eksper geldi kredi işlemlerini başlattık. Tapuda o dönem yoğunluk çok fazla olduğu için günü 10 gün sonrasına alabildik ve bize kredi uzatma yapılacağını hiçbir sorun çıkmayacağını söylediler. Kredi işlemlerini yapan soy ismini hatırlamadığım e** isimli hanımefendi o dönem sanki krediyi kendi hesabından verecekmiş gibi tavırlarla ne sorsak baştan savma yalan yanlış cevap verdi. Kredinin son gününü yanlış hesaplayıp bizlere yanlış tarih verdi. Bingöl'deki işlemlerimi halletmek için Bingöl'e döndüğümde bankadan beni aradılar kredinizin son günü yarın gelmezseniz kredi uzatma yapamayacağız dediler. Belirttikleri tarihte orada olmamın mümkün olmadığını belirttim. Neyse tekrar İzmir'e gittiğimizde 1 yıl ertelemeli kredinin son bulduğunu bizim faydalanamayacağımızı söylediler. Ona da neyse artık dedik. Yukarıda bahsettiğim e** hanım bize çekebileceğimiz kredi tutarını bile yanlış hesaplamış ikinci kez gittiğimizde yine soy ismini hatırlamadığım C**beyle işlemleri yaparken e** hanımın söylediğinden 10 bin ₺ daha az kredi çekebildik ve 1 yıl ertelemeden faydalanamadık. 

Ki çok yakınımda benimle aynı durumda olup 1 yıl ertelemeden faydalanan tanıdıklarım var. Neyse ya sabır dedik sustuk şimdi ise ipotek tutarının banka tarafından yanlış girildiğini, tekrar tapudan sıra alıp 30-40₺ arası bir harç yatırıp düzeltmemiz gerektiğini söylüyorlar. 30-40₺ nin hiçbir önemi yok da kendilerinin yaptığı yanlışı bana düzelttirmek bir de dalga geçer gibi sırıtarak harcı da yatırırsınız demeleri ciddi bir saygısızlık. Evet bu bizim hatamız kusura bakmayın dahi demediler. Gaziemir seydiköy şubesine bu insanların kredilerini baştan aşağı yanlış yapın deseler bu kadar hata yapılamazdı. Bir devlet bankasının çalışanlarının bu kadar baştan savma ve yanlış işlemler yapması inanılır gibi değil, resmen kurumun imajı zedeleniyor. Lütfen bu şikayetimi dikkate alınız.

Ziraat Bankası Logo
Ziraat Bankası26 Kasım 2020 09:06

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler