Ziraat Bankası ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ziraat Bankası Kartım Hala Bana Ulaştırılmadı

1.165görüntüleme
Muhammed
Muhammed 27 Kasım 2020 13:33

08.11.2020 tarihinde müşteri hizmetlerini arayarak kart başvurusunda bulundum. 27 Kasım oldu neredeyse 20 gündür bir kartı bana ulaştıramayan bir banka. Maaş hesabım ve kredi kartımı bağladığım banka bana 20 günde kartımı gönderemiyor. Bir de Kuryenet diye bir kargo firmasıyla anlaşılmış. Arıyoruz müşteri hizmetlerine bağlanamıyoruz. Kartım nerede bilmiyorum, acenteye sevk süreci devam ediyor dedikten sonra telefon yüzüme kapanıyor. Arıyorum Ziraat müşteri hizmetlerini hızlandırma başvurusu oluşturuldu diyor yine aynı tas aynı hamam. Kartımı istiyorum olay bu kadar basit.

Gelişme
Gelişme

30 Kasım 2020 13:02

Bu ikinci şikayetim bu sayfadaki. Müşteri hizmetlerinizi de neredeyse 8 kere aramışımdır. Bir kartı ulaştırmaktan aciz mi koca Ziraat Bankası anlamış değilim. Otomatik cevap vermekten de vazgeçin. Karşımda insan bulamıyorum. Kuryenet diye firmamsı bir şirket ile anlaşılmış anlamıyorum. Bir şekilde bana kartımı gönderin. Kibarlık yaptık olmadı.

Gereğinin yapılmasını rica ediyorum.

Ziraat Bankası Logo
Ziraat Bankası27 Kasım 2020 13:33

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

Muhammed
Muhammed30 Kasım 2020 12:55

Geri dönüş yapılacak dediniz anlamıyorum ki maaşımızı sizden alıyoruz krediyi sizden çekiyoruz 22 gün oldu 22 gün kartsızım bu nedir bu nedir?

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler