Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Ziraat Bankası Kart Harcama İtirazı

Bilal
16 Nisan 10:37
312

Ziraat Bankası hesabımdan 01.03.2024 tarihinde Microsoft 365 aboneliği satın alınmıştır. İşlemin bana ait olmadığını söylediğimde kartım iptal edilmiş ve kart harcama itirazında bulunuldu. Yaklaşık 45 gün geçmesine ve Microsoft'a ulaşıp aboneliğin iptal edildiği ve paranın 14 gün önce iade edildiği bilgisine ulaştım. Ama Ziraat Bankası işlemin hala değerlendirme aşamasında olduğu ve sadece beklemem gerektiğini söylüyor. Devlet bankası olmasından dolayı geç işlem yapıyor. Müşteri hizmetleri ile görüşmemde farklı hiçbir cevap alamıyorum. Paramın hesabıma derhal iade edilmesini istiyorum. Aldığınız parayı bana nasıl vermiyorsunuz.

16 Nisan 10:37 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, iletmiş olduğunuz bildiriminiz Bankamıza ulaşmıştır. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş.

Bilal
28 Nisan 19:14

Ben bu kadar iyi yapmaz işi geciktiren her müşteri temsilcisi farklı konuşan bir banka daha görmedim. 60 gündür her aradığımda farklı bilgiler veriyorlar daha harcama itirazım sonuçlanmadı Microsoft tan çekilmiş para onları aradığımda itiraz tarafımızı iletildiği tarihten sonra ilk üç iş günü içerisinde ödeneceği söyleniyor hala sonuç yok

Ziraat Bankası Banka Kartı Şikayetleri

Bir İsmi Bile Düzgün Yazamayan Ziraat Bankası!

Ayşegül
27 Mart 15:09
226

Ziraat Bankası'nda Kart Yenileme Hüsranı

Mete
19 Nisan 09:16
291
Ziraat Bankası'nda Kart Yenileme Hüsranı
1

Ziraat Bankası Banka Kartı Kopyalandı

Gökhan
10 Şubat 01:58
383
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz