17 Haziran 2013
#1853975

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığını Kullanamıyorum!

Başka bankadan maaşımı almama rağmen, Ziraat internet bankacılığını kullanıyordum. Acil bir durum için başka hesaba transfer yapmam gerekti. Fakat internet bankacılığı yenilenmiş. Hiç memnun kalmadım. İşlem yapılmıyor, sistem çok farklı. Neden böyle bir değişiklik yapıldı anlamadım. Müşteri temsilcisi ile görüştüğümde bilgisayarımızın Windows 8-9 yüklenmiş olması gerekiyormuş.


Neden işlemleri zorlaştırıyorsunuz. Bankacılık kullanmak için format mı atmamız gerekiyor. Tekrar eski sisteme geçmesini ümit ediyorum. Geçilmeyeceği takdirde ben de dahil olmak üzere bir çok kişi tarafından artık Ziraat Bankasının kullanılmayacağını düşünüyorum.

Ebru Ebru 119 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ebru'nun Teşekkür Mesajı31 Temmuz 2013

    sikayetimden sonra geri donuş yapıldı ve gereken duzeltmeler yapıldı. tşkr ederim ziraat bankası

  • Ziraat Bankası Temsilcisi17 Haziran 2013

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 444 00 00 www.ziraatbank.com.tr

Ziyaretçi Yorumları