13 Temmuz
Yorum Yap
#10661166

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı SMS Alımı

Daha önce aktif olarak Ziraat ile hiç çalışmadım. Çalışmaya başlayayım dedim ve başvuru yaptım, Combo kartım geldi. Şifresini aldım, SMS olarak geldi, telefon bankacılığı şifremi aldım. Ama ne saçmalık ki İnternet Bankacılığı için SMS alamıyorum. Onun için özel şubeye gitmem gerekecekmiş. Üşenmedim Sarıyer şubeye gittim güncelledim, zaten hanımefendi dinlemedi bile bilgilerinizi güncelliyorum dedi canlı cenaze haliyle. Emin misiniz dedim internet bankacılığı için güncelleme yapılacak dedim. Doğru öyle kaydettim dedi. Bana da onay mesajı geldi.


İnternet bankacılığı şifremi oluşturdum telefonla bunda da sorun yok. Ama giriş yaparken hala SMS için kayıtlı değildir diye hata veriyor. Kart Şifremi, internet Bankacılığı şifremi her şeyimi mesaj atıyor ama giriş şifremi atmıyor. Bir daha şubeye gidecekmişim SMS için tanımlatacakmışım. Bende olması gerekeni yaptım ve kartı iptal edip.
Saçma sapan iş süreçleriniz ile uğraşamayacağım. Bir adamın kart şifresini SMS atıyorsan, o telefonla İnternet bankacılığı şifresini oluşturuyorsan, giriş için SMS atamam demek tamamıyla saçmalıktır. Hele ki bu müşteri şubeye kadar gittiyse ve hala işlemini yarım yamalak yaptıysan bence sistemini gözden geçirmen gerekli.

Dinçer 3.005 Okunma

Cevaplar

  • Ziraat Bankası Temsilcisi13 Temmuz

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

Ziyaretçi Yorumları