Ziraat Bankası İlgisizlik Ve Sorun Çözmede Yetersizlik

Yücel Yücel14 Eylül 11:45

Ziraat Bankası mobil üzerinden Western Union ile havale yaptım gerçek alıcıdan önce başkası parayı çekti. Banka yetkilileri ile hem telefonda hem de bireysel görüştüm bir sadece aracıyız dediler gönderdiler hiçbir şekilde yardımcı olmadılar. Sürekli bir yerlere yönlendirme yaptılar Atasehir şubesi ve Şirinevler şubesi.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Yücel 14 Eylül 13:40

Ziraat Bankasından süne onaylı kredim iptal edildi. Kredim onaylandı mesajı geldi şubeye güncelleme için uğramam istendi Ataşehir şubesi bireyselden krediniz yok denildi müşteri hizmetlerine yönlendirdi müşteri hizmetlerini aradım oda şubeye yönlendirme yaptı sürekli sonu gelmeyen bir yerlerlere yönlendirme var kurumsal devlet bankası dedim ama aylardır hep sorun yaşıyorum müşteri hizmetlerinden muhatap asla ulaşamıyorum.

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 14 Eylül 11:46

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler