Ziraat Bankası  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ziraat Bankası Hgs İadesi

2.489görüntüleme
Emrah
Emrah 22 Nisan 2020 09:47

Ziraat bankasından aldığım HGS'yi iptal ettirdim süresi bir ayı geçti fakat HGS kartımdaki miktar hesabıma iade edilmedi müşteri hizmetlerini arıyorum şubeye gitmeniz gerekiyor diyor görüştüğüm kişi şu karantina günlerinde bundan dolayı şubeye çağırmaları kadar saçma bir şey duymadım. Hayır yani kullanırken hesabımdan otomatik olarak sürekli para aktarırken problem yok aynı şekilde HGS'nin bağlı bulunduğu hesaba iade işlemi yapmak mı bu kadar mı zor anlamadım şu teknoloji çağında ve içinde bulunduğumuz malum salgın da var bunun için şubeye mi gideyim yani?

Ziraat Bankası Logo
Ziraat Bankası22 Nisan 2020 09:47

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

Emrah
Emrah23 Nisan 2020 16:58

Sadece otomatik bir mesaj şikayeti oluşturduğumda geldi hemen yoksa herhangi bir değerlendirme ve geri dönüş olmadı problem de çözülmedi bravo tam da bankanıza yakışır bir şekilde en kısa zamanda tüm hesaplarımı kapatıp bankanızla ilişiğimi kesmek istiyorum.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler