Ziraat Bankası Haksız Ve Hukuksuz Kredi Cayma Bedeli

Kürşad Kürşad11 Temmuz 21:19

02.07.2020 'de Ziraat Bankası Mersin Erdemli şubesinden 125000 TL tüketici kredisine başvurdum. Kredi hesabıma yattı. Ben 10.07.2020'de, yasal 14 günlük cayma hakkımı kullanıp, krediden caydım. Kanuna göre hiçbir kesinti olmadan iptal edilmesi gerekirken, krediden 650 TL bana borç çıkardılar. Bu 650 TL: 2siyle 10u arasındaki faiz ve dosya masrafıyla sigortalardan yapılan kesinti dediler. Bu kesilir, alamazsın dedi banka. Hiçbir şekilde 14 günde cayma hakkını kullandığında, müşteriden borç ya da alacak tahsil edilemeyeceği, açık seçik söylendiği halde, benden faiz dosya masrafı, sigorta diye kesilen, bu 650 TL meblağın tarafıma iadesini istiyorum. 

Ben 7 günde caydım, banka 30 günlük faiz kesti. Artı 30 TL, dosya masrafından,30 TL'de sigortalardan, toplam 650 TL haksız yere paramı kesti. Çok mağdur etti. Ayrıca Ziraat Bankası Erdemli şubesi, kendi yaptığı sigorta bedeli 457 TL'yi de hala iade etmedi. Yani toplamda 1100 TL parama Ziraat Bankası el koydu. Vermiyor. Şikayetçiyim. Maaş aldığım banka diye mi yapıyorlar aynı şeyleri devamlı. Şikayetçiyim bankadan. Çözümünü istiyorum. 14 günlük cayma hakkı bu durumda hiçbir anlam ifade etmiyor. Bu kanun uygulanmıyor. Tüketici olan bizler çok mağduruz. İhbar ve şikayet ediyorum. Korkudan krediye yeltenemiyoruz.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Kürşad 14 Temmuz 23:47

Ben, Ziraat Bankası kadar umursamaz bir banka görmedim. İlgileneceğiz diyorlar, sonra ne arayan ne soran. Zerre kadar konuyla ilgili inceleme ya da araştırma yaptığına inanmıyorum. Benden kestikleri 650 TL kesinlikle gasp. Başka bir yorumu yok. Bu bankaya yazıklar olsun. Bu şekilde haramla kazanıp büyüyorsa ne diyeyim. Böyle bir bankayla muhatap olduğuma binlerce defa pişman ve üzgünüm. Sonuçta ben senin paranı kullanmadım. İade ettim. Bir de utanmadan sözleşme düzenliyorsunuz. Bu parayı vermezseniz vermeyin. Hakem Heyeti'ne havale ettim. Gereken yapılacak. Gerekli tüm mercilere bildirdim. Bir daha asla Ziraat bankasıyla zerre bir şey yapmam.

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 11 Temmuz 21:53

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler