04 Nisan #10304885

Ziraat Bankası EFT İptali

Öncelikle A***** üzerinden Ziraat Bankası müşterine pazartesi günü 02.04.2018 tarihinde 100 TL'lik EFT işlemi yaptım. Sonradan yaptığım dekont kontrolünde Ziraat Bankası müşterisinin soy isimde eksik bilgi yazdığımı fark edince hemen kendi bankam olan A***'ı aradım EFT işleminin iptali için başvurdum. Ki zaten soy isimde yanlışlık olduğu için karşı tarafa para yatmadı. Para şu an Ziraat Bankası havuzunda. A*** aracılığı ile yaptığım EFT iptali başvurusu aradan geçen 2 günlük sürede henüz işleme alınmadı. Defalarca kez her iki bankanın çağrı merkezini aradım konuştum. A***'ın EFT iptali için girişimde bulunulduğu söylendi ve bana sorgu numarası verildi. İşin şu durumda Ziraat Bankası'nda olduğu ve paranın Ziraat Bankası'nın iptali onaylayıp tarafıma hesaba yatırılacağı söylendi. Fakat Ziraat Bankası 2 günde yatırmadı bu konuda dönüş yapılmadı.

Baran 1.745 Okunma

Cevaplar

  • Baran04 Nisan

    Otomatik cevap’tan başka bir şey yaptığınız yok bankanızın müşterisi değilim 4440000 aradığımda müşteri olmadığım için müşteri temsilcisine bağlanamıyorum. Kayıp çalıntıya bağlanıyorum. Bağlıyorum deyip dalga geçip ana menüye aktarıyorlar 30 defa aradım. Sorumsuzluktur bu.

  • Ziraat Bankası Temsilcisi04 Nisan

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön