Ziraat Bankası Dul Maaşımı Çekmeye Gidemiyorum

Nesrin Nesrin1 hafta önce

Ben Ziraat bankasından dul maaşımı çekiyorum. Ancak maaşım Almanya üzerinden bankaya yattığı için Euro hesabı üzerine yatıyor. Sırf bu sebeple her ay maaşımı bankamatikten değil bankadan çekmek zorunda bırakılıyorum. Ancak çovid19 sebebiyle, kronik diyabet hastası olduğum için bankaya gitmem bu kez çok riskli. Bu nedenle en azından tehlikeli durum geçene dek maaşımı bankamatik yoluyla çekmek adına kart hesabıma aktarılmasını istedim ama bana hiçbir alternatif çözüm üretmedi Antalya/Muratpaşa şubem. Müşteri hizmetleri çağrı merkezi numaraları da ulaşılamıyor. Ben çaresiz şekilde ayın 1 inde yatacak paramı ne şekilde çekeceğimi düşünüyorum. Tabi hiçbir telefon numaralarınıza da ulaşılamıyor. İsmin N**K** Umarım bir an önce sorunum çözülür. Her şekilde size ulaşmaya çözüm bulmaya çalıştım ancak nafile.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Nesrin 1 hafta önce

Halen daha Ziraat bankasından cevap ve çözüm bekliyorum... Üç gün sonra maaşımı çekmem gerekiyor ancak günlerdir sorunuma çözüm bekliyorum. Yazıklar olsun.

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 1 hafta önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler