12 Mayıs 2015
#3237277

Ziraat Bankası Dosya Masrafı İadesi!

Ekim ayında kredi dosya masrafı için tüketici hakem heyetine şikayette bulundum. 13.03.2015 tarihinde olumlu olarak tebligat elime ulaştı. Müşteri hizmetlerini aradım yoğunluktan dolayı 20 gün içerisinde hesabıma ödemenin aktarılacağını söylediler ve ödeme yatmadı. Beylerbeyi şubesine gittim onlar da çağrı merkezinin konuyla ilgilendiğini ve arayacaklarını söylediler gel gör ki 3 ay oldu kazanmış olduğum hak için herhangi bir geri dönüş olmadı.


Bunun ile ilgili 15 gün yasal süreci fazlasıyla doldurmalarından dolayı ve çözüme ulaşmadığı için Cuma itibariyle tüketici hakem heyetine tekrar başvurarak haciz işlemleri başlatacağım koskoca Ziraat Bankası'ndan muhatap olunacak kimse yok.

Mehmet Mehmet 396 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ziraat Bankası Temsilcisi12 Mayıs 2015

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 444 00 00 www.ziraatbank.com.tr

Ziyaretçi Yorumları