Ziraat Bankası ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ziraat Bankası DASK Ve Konut Sigorta Sorunu

846görüntüleme
Murat
Murat 11 Kasım 2020 16:00

00.12.2016 yılında Ataköy 1. Kısımdan ev kredisi çektim. Yaklaşık 4 ay önce de evin satışını yaptım krediyi kapattım, Beykent şubesinden DASK ® ve Konut kredisi yenilenmemesi için dilekçe gönderildi Ataköy 1. Kısım şubeye ama işleme alınmamış. Bugün Türkiye Sigorta ® şirketinden arasılar ve DASK ve Konut sigortaların yenileneceği söylendi.

Yenilenmemesi için Ataköy 1. Kısım şubenin Türkiye sigortalar şirketine dilekçe göndermesi gerekiyor. 3 gündür Ataköy 1. Kısım şubeyi arıyorum açmıyor ve neden işlemleri yapmıyorlar. Kredisini kapattığım ev tapusunun üzerime olmadığı halde neden sigorta yenileniyor ve boş yere ödeme yapmak zorunda kalıyorum. Çok saçma sapan işlemler, en kısa zamanda çözüm istiyorum. Devlet bankası olduğu için sizi tercih ediyoruz. Ataköy 1. Kısım şube neden ilgilenmiyor?

Ziraat Bankası Logo
Ziraat Bankası11 Kasım 2020 16:00

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

1 Yorum

Murat
Murat14 Kasım 2020 16:51
 

Kaç gün oldu kimse ne aradı ne çözüldü.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler