Ziraat Bankası ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Rıfat'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Ziraat Bankası Covid19 Hastası Olmama Rağmen Kredi Ödeme İçin Şubeye Ya Da Atm'ye Git Diyor

2.276görüntüleme
Rıfat
Rıfat 23 Kasım 2020 13:00

1 ay önce sim kart değişikliğinden dolayı, kredi ödeme günü yani bugün itibariyle sim kart bloke nedeniyle mobil şubeye giremiyorum. Sim kart değişikliğinden sonra 1 ay boyunca girebildim tam kredi ödeme günü kısıtlama geldi. Nedeninin krediyi ödeyemeyip daha fazla para almak istemeniz olduğunu düşünüyorum. Şu anda Covid 19 teşhisi nedeniyle evde karantinadayız şubeye ya da ATM'ye gitme şansımız yok sim kart bloke kaldırmak için veya kredi ödemek için. 

Bu nedenle sim kart blokemi kaldıramıyorum ve son ödeme günü bugün olan kredimi ödeyemiyorum. Hesabımda para var bununla ödemek istiyorum müşteri temsilcine söylüyorum buradan gerçekleştiremeyiz şubeye gidin diyorlar. Yani çovid19 olan birine zorla şubeye git yoksa daha fazla para alırız sizden gibi bir durum oluşuyor. Bu soruna bir çözüm yolu bulmanızı istiyorum ya da bu durumu çözememeniz durumunda haklarımı sonuna kadar arayacağım. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Ziraat Bankası Logo
Ziraat Bankası23 Kasım 2020 13:00

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

2 Yorum

Hacer
Hacer23 Kasım 2020 16:52
 

Bugün banada aynı şey oldu müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz mi

Rıfat
Rıfat23 Kasım 2020 16:54
 

Zonguldak şubesiyle görüştüm onlar yardımcı oldu. Şubeye telefon ettim

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler