Ziraat Bankası Combo Kredi Kartımdan Bilgim Dışında İşlem Yapılması

Emine Emine3 hafta önce

Şahsıma ait Ziraat Bankası Bankkart Combo kredi kartımdan bilgim dışında Facebook üzeriden işlem yapılmış. Bu alışverişler yapıldığı zaman normalde telefonuma 3D security yönlendirip telefonuma manuel şifre gelip tarafımca girilip onaylanması gerekmektedir ama öyle olmadı sabah 9.54 ve10.03 de olmak üzere kredi kartımdan 46.74 USD, 65.43 USD ve 65.43 USD olmak üzere 3 çekim yapıldı. Ziraat Bankası bu tür çekimlere nasıl izin veriyor?

Durumu fark edip müşteri hizmetlerini aradığımda direk kartımı iptal edip yeni kredi kartı göndereceklerini söylediler. Harcama itirazı için "h****************@ziraatbank.com.tr" adresine harcama itiraz maili atmam gerektiği söylendi. Verilen adrese mail attım otomatik cevap gelmiş olmasına rağmen bugün şubeye gidip durumu anlattığımda sistemde itirazın gözükmediği söylendi. Bunun üzerine şubede tekrar itiraz harcamaları formu doldurup itirazda bulundum. Ancak böylesine önemli bir konuda mailin dikkate alınmaması ve Ziraat Bankası'nın bu tür çekimlere izin vermesi üzücü. Umarım bir an önce mağduriyetim giderilir.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 3 hafta önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler