Ziraat Bankası ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ziraat Bankası Combo Kart Aidatı

661görüntüleme
Güneş
Güneş 19 Kasım 2020 19:05

Ziraat Combo kredi kartı kullanıyorum. Alırken bana aidat falan yok dediler. Şimdi 49 liralık bir kesinti yapmışlar. Müşteri temsilcisi ile görüştüm. Yapılacak bir şey yok dediler. Diğer banka kartlarını yıllardır kullanıyorum böyle bir aidat yansıtılmadı. Bu resmen müşteriye bilgi vermeden el koymaya benziyor. Ayrıca böyle bir şey söylenmedi bana. Şikayet ediyorum.

Gelişme
Gelişme

23 Kasım 2020 13:20

Ziraat Combo kart kullanıyorum. Başvuru yaptığım zaman bana kartın yıllık aidatı kesinlikle yoktur denildi. Şimdi kartımdan 49 TL kesinti yapılmıştır. Şikayet sunmama rağmen bunun olması gereken bir şey olduğunu söylediler. Yani kabul edilmedi. Aşağıda belirtilen maddelere istinaden ücretin tarafıma iadesinin yapılması hususunda; Tüketici kanunu 28 Mayıs 2014 31. Madde 3. Fıkra:kart çıkaran kuruluşlar tüketiciye yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı sunmak zorundadır. 4822 sayılı kanunun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlıklı 6. Maddesi gereğince bankanızın almakta olduğu üyelik ücreti herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine etki edilmeyip müzakere edilemediğinden haksız şarttır. 13. Hukuk dairesince verilen 2011/4736 esas 2011/11579 sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatının bk. 125. Madde ve HGK 2010/1-93-88 karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatın iadesinin olacağına dair kesin hükmü bulunmaktadır. Ayrıca yukarıda belirttiğim Türkiye cumhuriyeti yasalarının ilgili maddelerinde açıklığa kavuşturulmuş olan geriye dönük kesilen kart aidatının da iadesinin olacağına dair kesin hükmüne dayanarak, bankanızın; kart aidatı yıllık üyelik ücreti gibi vb... İsimler altında tahsil ettiği aidatın tarafıma iade edilmesini bekliyorum. Kesilen ücretin iptal edilmesini ve ekstra bir yükümlülük altında bırakılmayı kabul etmiyorum. Tarafıma dönüş yapılmasını istiyorum. Aksi halde Bankalar Birliği ve Tüketici Hakem Heyetine başvuracağım.

Ziraat Bankası Logo
Ziraat Bankası19 Kasım 2020 19:13

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

Güneş
Güneş20 Kasım 2020 13:14

Şikayetimin işleme alınıp. Kesilen ücretin bir an önce hesabıma aktarılmasını talep ediyorum. Böyle bir bilgilendirmenin müşteriye söylenmeden bu işlemin yapılması sadece müşteriyi bu bankadan soğutma anlamına gelmektedir.

Güneş
Güneş23 Kasım 2020 11:10

Kart aidatının hesabıma yatırılması için talep de bulundum. Ziraat Bankası cevap yollamış. Yasal mevzuat gereği... Falan bir sürü şey yazmış. Kardeşim anlamıyorum bu kartı verdiğinizde temsilciniz neden aidat yok diyor. Ya temsilciniz müşteriyi kandırıyor. Ya da siz bu işi usulüne göre yönetiyorsunuz. Ben alırken bana aidat yok dediler. Bunun için de Combo kartımdan kesilen 49 liralık aidatın hesabına aktarılmasını tekrar talep ediyorum.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler