Ziraat Bankası Çalıştığınız Kurye Şirketi İşini Yapmıyor

Okan Okan21 Ekim 14:46

Eylül ayının başında kredi kartı çıkarttım şubeden değil kurye şirketi ile iletileceğini söylediler. 3 gün sonra kart basılıp kuryeye teslim edildi 17 gün boyunca kuryede dağıtımda kaldı. Agt gibi sorumsuz bir firma ile anlaşmanız hata. Arıyoruz açan yok 17 gün de kartım gelmedi. İşimi gücümü Ona göre ayarladım. Sonra gelmeyeceğini anlayınca 19 gün sonra iptal ettim müşteri hizmetlerimi arayıp. Durumdan bahsettim ve elinde kartı kapattırdık. 

Yenisi çıkarılıp başka bir kurye ya da şubeden almak istediğimi ilettim. Bugün itibari ile yine aynı firmaya kartım verilmiş. Hani konuşmalarımız kayıt altına alınıyor ya oradan baksınlar bir zahmet de konuşmada elli kere bahsettim. O şirkete vermeyin diye. Yine aynı durumu yaşayacağım. Bu durum düzeltilemez ise iptali isteyeceğim. 24 gündür kart gelecek?1 ay daha bekleyemem. Milyon tane banka var.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 21 Ekim 14:51

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler