08 Nisan 2014 #2387480

Ziraat Bankası Çağrı Merkezindeki Görevliler Müşteriyi Baştan Savıyor!

İnternet bankacılığı için şifre almak istedim, "Yurt dışı IP adresinden giriş yapmanız için Müşteri İletişim Merkezini arayın" diye not çıktı. Ziraat Bankası Çağrı Merkezini defalarca defalarca aradım, en sonunda görevli bir adam açıkça baştan savuşturdu "size teknik birimdeki arkadaşlar yardımcı olacak" dedi, 27 dakika başka birinin telefona çıkmasını bekledim, kimse çıkmadı.


Bu ne ciddiyetsizlik? Telefona çıkanlar konuyla ilgili bir şeyler bilmiyorsa gidip evinde otursun. Ayrıca "şu işlem için 1, bu işlem için 2" saçmalığı saatlerce uğraştırıyor. Çok kafa karıştırıcı bir sistem var, işi kolaylaştıracak ve sade bir şekilde hizmetten yararlanacak sistem kurun lütfen.

Hatice 233 Okunma

Cevaplar

  • Ziraat Bankası Temsilcisi08 Nisan 2014

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 444 00 00 www.ziraatbank.com.tr

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön