30 Aralık 2014
#2931503

Ziraat Bankası Çağrı Merkezi Çalışanları Aşırı Derece İlgisiz

28.12.2014 saat 22:10'de merkezi aradım. Öncelikle müşteri temsilcileriniz kasıtlı olarak yanlış yerlere yönlendirme yapıyor tekrar tekrar aramaya çalışıyorum. S**** adında bir müşteri temsilcisi suratıma telefon kapatıyor. Daha sonra TL ile konuşmak istiyorum G**** adında zbb00181 sicil no'lu bir temsilciniz telefonda kaşık yarıştırıyor. Yardımcı olacağına sesini yükseltip benimle aynı anda konuşuyor.


Eskişehir'deki şubenizden çektiğim krediye ne kadar dosya masrafı ödediğimi soruyorum beni çağrı merkezine yönlendiriyor. Fakat çağrı merkezi hiçbir konu hakkında bilgi vermiyor. Çektiğim Kredinin dosya masrafını mahalledeki markete mi soracağım yoksa başka bir bankaya mı? Çağrımın müşteri gözüyle dinlemenizi istiyorum.

Semih Semih 1.042 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ziraat Bankası Temsilcisi30 Aralık 2014

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 444 00 00 www.ziraatbank.com.tr

Ziyaretçi Yorumları