Ziraat Bankası Bu Ortamda Şubeye Çağırıyor!

Kaan Kaan05 Nisan 00:03

7 - 8 yıldır Ziraat Bankası müşterisiyim. Bankada 2 adet hesabım var. Hesap kartlarımdan birini 2019 şubat ayında ATM'ye kaptırdım ve kartın yenisini talep ettim fakat kart elime ulaşmadı. Diğer hesap kartımı da 4-5 ay önce kaybettim ve yenisini talep ettim fakat o kart da tarafıma ulaşmadı.

İşlerimi internet bankacılığı aracılığıyla hallediyordum. Operatörümü değiştirince internet şubesine de giremez oldum. Çağrı merkezini aradığımda operatör, salgın olmasına rağmen şubeye gitmekten başka şansım olmadığını söylüyor.

Ziraat Bankası hariç 3 banka ile daha çalışıyorum. Hiçbirinde böyle bir sorun yaşamadım. Yine hesap kartını kaybettiğim bir banka kuryeyle elime kartımı ulaştırdı ve beni mağdur etmedi.

Hesap kartlarımın şubeye uğramadan tarafıma gönderilmesini talep ediyorum.

Müşteri no.: 554544**

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Kaan 08 Nisan 05:19

Banka benimle iletişime geçmedi.

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 05 Nisan 00:04

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler