Ziraat Bankası ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ziraat Bankası Bilgilendirme Yapılmadan Hayat Sigortası Kesintisi

1.619görüntüleme
Mahmut
Mahmut 29 Kasım 2020 12:45

2019 yılında almış olduğum konut kredisi için mecburi hayat sigortası yapıldı. Bu yıl içinde herhangi bir bilgilendirme yapılmadan hesabımdan hayat sigortası adı altında 2 defa 270 TL ve 160 TL olmak üzere para alınmış. Müşteri temsilcisine ulaşamıyoruz istekli olup olmadığımız sorulmuyor herhangi bir geri besleme yapılmıyor. 

Kredi çekilirken imzalatılıp, minik yazılarla dolu onlarca sayfa içine bu maddeleri iliştiriyorlar bu resmen haksızlık.Böyle bir tutar hesabımdan alınacaksa da bilgi verilmesi lazım. İptal ettirmek istiyoruz müşteri temsilcisine ulaşmak imkansız dakikalarca müzik dinlemekten başka bir şey yok. İnsanlar dan bu şekilde hesabından para alınması çok yanlış. Gereğinin yapılmasını bekliyoruz.

Mahmut
Mahmut29 Kasım 2020 12:48

Hayat Sigortaları Kesinti leri bilgim haricinde hesabımdan alınmıştır Geri iadesini rica ediyorum

Ziraat Bankası Logo
Ziraat Bankası29 Kasım 2020 13:22

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler