Toplam çözüm sayısı
..
Ziraat Bankası ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ziraat Bankası Bilgi Paylaşımı!

2.294görüntüleme
Mustafa
Mustafa 22 Ocak 11:55

15.12.2020 tarihinde Ziraat bankasından aradığını beyan eden şahıs kendisinin müşteri temsilcimiz olduğunu iletti. Mevcut süreçte müşteri temsilcimizin izinli olduğu banka tarafından bize iletildiği için, yeni müşteri temsilcimizin bu şahıs olduğuna inandık. Şahıs tüm kişisel bilgilerimizi verip teyit aldıktan sonra SGK ® ödemeleri adı altında internet bankacılığı üzerinden sanal kart oluşturarak bu kart üzerinden 3 adet işlem gerçekleştirdi.

Neticede sanal kart işlemlerinde provizyondaki işlemler adı altında bu işlemleri görüntülediğimde direkt kartı iptal ettim ve bankayla irtibata geçtim fakat müşteri temsilcime yine ulaşamadım. Direkt bankamın bağlı bulunduğu şubeye gittiğimde banka müdürü bana dilekçe yazmamı söyledi dilekçeyi yazıp kendilerine verdim. Fakat 2 aya yakın bir süre geçmesine rağmen, bankadan hiçbir şekilde dönüş alamadığım gibi, işlem yapılan kartın bulunduğu hesabımdan işlemlerin rızam dışı olduğunu dilekçe ile bildirmeme rağmen dolandırıldığım tutarın hepsi çekildi. 

Şahsi kimlik ve irtibat bilgilerimin paylaşılması hususunda ve dilekçe vermiş olmamam rağmen işlemeleri iptal etmeyen bünyesindeki çalışanların müşteri temsilcisi adı altında olan fakat temsiliyet namına hiçbir şey yapmadığı Ziraat bankasından bu durumun çözümünün zararımın teminini çekilen paranın iadesini talep ediyorum. 

Ziraat Bankası Logo
Ziraat Bankası22 Ocak 12:16

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler