Ziraat Bankası BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Mağduriyeti

Uğur Uğur30 Mart 16:42

Kredi çekmek için gittiğim Gaziantep Fevzi Çakmak Ziraat Bankası şubesinde çalışan bir kaç personel arkadaş Ferdi Kaza Sigortası ya da BES tanımlamamız gerekiyor aksi takdirde kredin onaylanmaz diyerek (tehdit eder gibi) bir güzel BES yaptılar. Fakat BES yaparken telefonundan ziraat mobil şubeyi aç oradan bildirim gelecek onları beraber onaylayalım diyerek bi güzel onaylattılar hepsini. 

Tabi bu süreçte besle ilgili bilgi istediğimde aylık 170 lira istediğinde de iptal edersin diye bir cümle kullandılar. Şimdi ziraat beş iletişim hattını aradığımda görevli arkadaş iptal ettiğimde 1000 liradan fazla bir ceza ödeyeceğimi. Bunu da yatırmış olduğum 343 lirayla halledebileceklerini (250 TL ise giriş parasıymış bunun da bilgisi verilmedi ödediğim tutar 700 ve ne yazık ki onu da aldılar) söylediler. 

Şimdi bunun adı nedir? Şubede çalışan personele satış yaptığınız ürünün bilgisini verin denmiyor mu? Hadi bilgiyi vermediniz insanların telefonuna gelen mobil uygulamadaki bildirimi onayla ya bir şey yok onda istediğin zaman iptal edersin demesi gerektiğini kim öğretiyor. Sözleşmemin iptal edilerek en kısa sürede giriş tutarıyla birlikte ödediğim her kuruşun hesabıma yatmasını istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Uğur 03 Nisan 21:42

4 gün oldu herhangi bir bildirim yok. Gerekeni yapacak misiniz artık. İnsanları mağdur etmekten başka bir şey bilmez misiniz?

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 30 Mart 16:43

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler