Ziraat Bankası Bankkart Kredi Kartı

Mehmet Mehmet28 Mayıs 15:22

Ziraat Bankası kredi kartı başvurusunda bulundum ve aynı gün müşteri temsilcisi aradı bilgilerim eksik diye şubeye gidip güncelleme yaptıktan sonra kredi kartı başvurunuz için tekrar aranacaksınız denildi. Şubeden güncelleme yaptım fakat banka tarafından aranmadım. Müşteri hizmetlerini aradığımda aranmış olduğum fakat ulaşılamadığımı söylediler ama dediğim gibi hiç aranmadım. Tekrar başvuruda bulundum bu defa bankkart yolladılar ama kredi kartı özelliği yok İnternet uygulamasında başvurdum reddedildi. Kredi kartı başvurusu yapan birine bankkart yollayıp kredi kartı özelliğini açtırmak isteyince reddedilmesi mantıksız. Banka kartı istesem banka kartı olarak başvuruda bulunurdum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Mehmet 01 Haziran 07:45

3 gün oldu ne arayan var ne soran. Değerlendirme deyip duruyorsunuz. Sonuç üretin artık. Banka kartı istesem banka kartı olarak başvururdum. Kredi kartı özellikli kart yolluyorsanız özelliğini de açmak zorundasınız.

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 28 Mayıs 15:22

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler