Ziraat Bankası Bankamatik Kartı Teslimi

İsmail İsmail3 ay önce

Ziraat Bankası müşterisiyim. Bankamatik kartımla işlem yapacağım sırada bankamatik kartında kartım giriş kısmında sıkışıp kaldı 0850 220 0000 müşteri hizmetleri temsilcisini aradım. Bankamatik kartım makinenizde giriş kısmında kaldı işlem yapamıyorum dedim adresi de verdim görevlileriniz gelebilir mi kartımı alabilir miyim diye sordum. Gelmeleri 4 gün ya da 1 hafta sürer dediler. Ne yapacağım diye sordum ödemem var kartınızı iptal edelim yeniden çıksın 1 hafta ya da 10 gün içinde adresinize teslim edilir dediler. Ev adresim bankada kayıtlı kartım basılmış ve Kuryenet tarafından adresime teslim edilmek üzere verilmiş, 14.11 ve 19.11.2019 tarihlerinde adresime kurye görevlisi adresimde beni bulamayıp geri dönüp gitmiş Afyon Kocatepe üniversitesinde memur olarak çalışmaktayım. Bu tarihlerde evimde değil iş yerindeyim cep telefonu numaramdan bana ulaşıp kartımı kurye teslim edebilirdi.

Ziraat Bankası müşterisiyim ama bu bankadan sıkıldım artık bu yaptıkları kaçıncı oldu bana şikayetçiyim ben bu bankadan Kusura bakmayın ama müşterileriyle dalga geçiyor ve aradığımda da yalan söylüyorlar bu bankaya güvenim kalmadı resmen alacakları oldu mu aramasını iyi biliyorlar kart teslim etmeye geldi mi işleri güçleri yalan dolan bir de diyorlar ki devlet bankasıymış. Borçlarım bitsin bu banka hesabımı kapattıracağım. Kurye netin numarasını veriyorlar 0850 222 9393 arıyorum hiç kimse telefona çıkmıyor ve de kaçıncı oldu aradığım diğer numara 444 9393 bu numarayı da aradım kimse çıkmıyor affedersin kaçıncı arayışım. Müşterilerini kandırıyor bu banka işleri güçleri yalan dolan bu bankaya hiçbir şekilde güvenmiyorum. Ziraat Bankasından binlerce kez şikayetçiyim ve de hakkımı arıyorum. Ziraat Bankasını gerekli yüksek yargı organlarına da şikayet edeceğim müşterilerinle dalga geçmek neymiş görecekler.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Ziraat Bankası Logo Ziraat Bankası 3 ay önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Değerli müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet ve önerilerinizi www.ziraatbank.com.tr web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C Ziraat Bankası A.Ş. 0850 220 00 00 www.ziraatbank.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler